A jeśli wspólnicy się rozmyślą?

Katarzyna Kulig        09 maja 2016        2 komentarze

Jeden z moich Klientów, jakiś czas temu, postanowił zlikwidować jedną ze swoich spółek z o.o.

Przyczyna likwidacji była dosyć przyziemna. Klient spółkę założył kilka lat wstecz, w celu realizacji intratnego przedsięwzięcia. Przedsięwzięcie jednak z czasem się zakończyło, a Klient po jego wykonaniu próbował zmieniać profil działalności spółki. Z różnym skutkiem…

W końcu doszedł do przekonania, że nie ma dalszego pomysłu na jej prowadzenie. Postanowił więc ją zlikwidować.

Pod koniec 2015 roku rozpoczęliśmy proces likwidacyjny, nastąpiło otwarcie likwidacji, powoli szykowaliśmy się do upłynniania majątku spółki. Wszystko przebiegłoby zgodnie z naszym założonym planem działania, gdyby nie telefon Klienta z informacją, że zmienił zdanie i że musimy natychmiast odkręcić „tą całą likwidację” 😉 .

Okazało się, że Klient ma szansę na rozpoczęcie, wraz ze swoim wspólnikiem, nowego biznesu i potrzebuje do tego likwidowanej spółki z o.o.

Czy wszczęcie postępowania likwidacyjnego zawsze musi zakończyć się likwidacją spółki z o.o.? Otóż, nie. Ustawodawca był zapobiegliwy i przewidział, że wspólnicy w toku postępowania likwidacyjnego mogą zmienić zdanie, a co za tym idzie, wprowadził uregulowania pozwalające na odwołanie likwidacji.

PerfectShot.pl _MG_1623

Zgodnie z brzmieniem art. 273 ksh do dnia złożenia wniosku o wykreślenie spółki z rejestru jednomyślna uchwała wszystkich wspólników o dalszym istnieniu spółki może zapobiec jej rozwiązaniu, chyba że z żądaniem rozwiązania wystąpił niebędący wspólnikiem członek organu spółki lub organ, o którym mowa w art. 271 pkt 2, albo w przypadkach określonych w art. 21.

W takiej sytuacji konieczne jest podjęcie przez wspólników uchwały o uchyleniu likwidacji spółki z o.o., która to musi zostać zgłoszona przez likwidatorów do KRSu.

Aktualnie czekamy na dokonanie wpisu przez KRS oraz dopinamy wraz z Klientem szczegóły dotyczące jego nowego przedsięwzięcia 🙂 .

Pamiętaj, że rozpoczęcie procesu likwidacyjnego nie musi zawsze kończyć się likwidacją spółki, masz prawo zmienić zdanie i podjąć odpowiednie czynności, mające na celu uchylenie przedmiotowej likwidacji. Nie musisz też nikomu się tłumaczyć dlaczego zmieniłeś zdanie – gdyż jest to prawo, z którego możesz skorzystać aż do dnia złożenia wniosku o wykreślenie likwidowanej spółki z rejestru.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Damian Lipiec 25, 2016 o 14:14

Witam,

po przeczytaniu Pani wpisu zastanawiam się nad jedną kwestią: czy wpis do KRS o uchyleniu likwidacji jednomyślną uchwałą wspólników ma charakter deklaratoryjny, czy konstytutywny? Czy zatem już z dniem powzięcia uchwały spółka przestaje być w likwidacji?

Odpowiedz

Piotr Grudzień 29, 2016 o 17:10

Panie Damianie,
wydaje mi się, że skoro wpis do rejestru otwarcia likwidacji ma charakter deklaratoryjny, to wpis o podjęciu uchwały o dalszym istnieniu spółki ma go również.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: