Likwidacja spółki z o.o. w pytaniach i odpowiedziach część I

Katarzyna Kulig        23 marca 2016        9 komentarzy

Do wprowadzenia nowej serii wpisów na blogu zainspirowali (i jednocześnie zachęcili) mnie Klienci naszej Kancelarii 🙂 .

Często zdarza się, że dostaję maile, czy też odbieram telefony, w których Klienci zadają pytania dotyczące likwidacji spółki z o.o., na które jestem w stanie odpowiedzieć szybko i zwięźle, w kilku zdaniach. Są to bardzo często ciekawe zagadnienia, niewynikające wprost z przepisów ksh.

Pomyślałam, że wprowadzę na blogu osobną kategorię wpisów – Likwidacja spółki z o.o. w pytaniach i odpowiedziach – w której znajdziesz zwięzłe odpowiedzi na pytania oraz wątpliwości Klientów naszej Kancelarii.

Jeśli spotkałeś się z ciekawym zagadnieniem dotyczącym likwidacji spółki z o.o. lub masz wątpliwości w jakiejś materii dotyczącej likwidacji – zachęcam Cię do kontaktu mailowego: k.kulig@kkadwokaci.eu. Wybiorę najciekawsze zagadnienia i wkrótce opublikuję odpowiedzi na blogu, w ramach niniejszej serii wpisów.

question-mark-1019983_1280

Pytanie: Czy w spółce z o.o. konieczne jest powołanie co najmniej dwóch likwidatorów?

Odpowiedź:  Art. 276 ksh mówi o likwidatorach w liczbie mnogiej, co mogłoby sugerować, że w każdym wypadku likwidacji spółki z o.o. należałoby ustanawiać co najmniej dwóch likwidatorów. Wskazać jednak należy, iż przepisy kodeksu spółek handlowych dopuszczają możliwość powołania zarządu jednoosobowego. Jak zapewne wiesz,  przepisy dotyczące zarządu w sp. z o.o. stosuje się również do likwidatorów, wobec czego nie ma żadnych przeszkód żeby  funkcję likwidatora pełniła jedna osoba.

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Edyta Marzec 23, 2016 o 12:23

Pani Mecenas! Bardzo interesujący blog – gratuluję Pani!

Jeśli mogę mieć do Pani pytanie, to proszę napisać w trzech słowach, czy kiedy moja spółka ma drugi rok z rzędu stratę, to czy muszę się martwić tym, że powinnam zgłosić ją do likwidacji?

Z góry serdecznie Pani dziękuję!
E.

Odpowiedz

Katarzyna Kulig Marzec 23, 2016 o 18:12

Pani Edyto,

bardzo dziękuję za komentarz 🙂 Na zadane przez Panią pytanie postaram się odpowiedzieć w kolejnym wpisie. Jednocześnie dziękuję za dostarczenie tematu do pisania 🙂

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Edyta Kwiecień 1, 2016 o 10:15

Bardzo dziękuję Pani Mecenas! Rzadko się zdarza, aby prawnicy się odzywali sami z siebie do „ludzi”. Bardzo Pani dziękuję!
E.

Odpowiedz

Krystyna Czerwiec 28, 2016 o 13:27

Pani Mecenas, „przymierzam” się do likwidacji spółki z o.o. i Pani komentarze i porady są bezcenne.
Interesuje mnie – między innymi – sposób rozliczenia wynagrodzenia likwidatora. Czy spółka w likwidacji wypłacająca wynagrodzenie likwidatora staje się płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych?. Czy wynagrodzenie likwidatora podlega składkom na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i ew. inne???
Będę wdzięczna za informacje
Pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna Kulig Czerwiec 30, 2016 o 08:56

Pani Krystyno, wpis o poruszonym przez Panią temacie pojawi się wkrótce na blogu 🙂 Zachęcam do śledzenia 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka Sierpień 23, 2016 o 11:57

Dzień dobry Pani Mecenas,

na wstępie chciałabym pogratulować pomysłu stworzenia bloga o tej tematyce. W sieci jest wiele nieuporządkowanych informacji, które trudno poukładać w chronologiczną całość aby prawidłowo krok po kroku przeprowadzić proces likwidacji spółki.

Zachęcona poprzednimi wpisami, pozwalam sobie również poruszyć kwestię dotyczącą likwidacji spółki w przypadku, kiedy sytuacja dotyczy spółki tzw. jednoosobowej. Czy w tym szczególnym przypadku – jeden wspólnik, będący jednocześnie w zarządzie może zostać ustanowiony likwidatorem na mocy Zgromadzenia Wspólników? Sprowadza się to do sytuacji, w której wspólnik ustanawia sam siebie likwidatorem i wyznacza sobie na mocy uchwały wynagrodzenie za czynności likwidacyjne.

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna Kulig Sierpień 24, 2016 o 19:00

Witam Pani Agnieszko,

w pierwszej kolejności dziękuję za miłe słowa. Cieszę się, że przekazywane przeze mnie, za pośrednictwem bloga, informacje na temat likwidacji spółki z o.o. są wykorzystywane przez Państwa. Przechodząc do Pani pytania – w jednoosobowej spółce z o.o. likwidatorem może zostać powołany wspólnik, będący jednocześnie członkiem zarządu. Wskazać należy, że likwidatorem może zostać powołana również osoba, która nie była dotychczas związana ze spółką. Ostateczna decyzja co do osoby likwidatora należy do wspólników(a).

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Anna Listopad 21, 2016 o 09:35

witam, czy jest określony maksymalny okres trwania likwidacji? czy likwidacja może trwać na przykład 5 lat? chociażby ze względu na problem z upłynnieniem majątku w postaci nieruchomości? z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam, Anna

Odpowiedz

Katarzyna Kulig Styczeń 19, 2017 o 18:47

Witam serdecznie,

przepisy nie wskazują maksymalnego czasu trwania likwidacji – co jest w pełni zrozumiałe, gdyż likwidacja w każdej spółce przebiega inaczej. Wszystko jest uzależnione np. od tego czy spółka ma do ściągnięcia jakieś zobowiązania, których będzie dochodzić lub już dochodzi na drodze sądowej, składu majątku spółki podlegającego podziałowi itd.

Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: