Warning: Declaration of thesis_comment::start_lvl(&$output, $depth, $args) should be compatible with Walker::start_lvl(&$output, $depth = 0, $args = Array) in /wp-content/themes/thesis_185/lib/classes/comments.php on line 137

Warning: Declaration of thesis_comment::end_lvl(&$output, $depth, $args) should be compatible with Walker::end_lvl(&$output, $depth = 0, $args = Array) in /wp-content/themes/thesis_185/lib/classes/comments.php on line 142

Warning: Declaration of thesis_comment::start_el(&$output, $comment, $depth, $args) should be compatible with Walker::start_el(&$output, $object, $depth = 0, $args = Array, $current_object_id = 0) in /wp-content/themes/thesis_185/lib/classes/comments.php on line 147

Warning: Declaration of thesis_comment::end_el(&$output, $comment, $depth, $args) should be compatible with Walker::end_el(&$output, $object, $depth = 0, $args = Array) in /wp-content/themes/thesis_185/lib/classes/comments.php on line 163
Otwarcie likwidacji spółki z o.o. – jakie dokumenty należy złożyć do KRSu?

Otwarcie likwidacji spółki z o.o. – jakie dokumenty należy złożyć do KRSu?

Katarzyna Kulig        03 października 2016        5 komentarzy

Proces likwidacji spółki z o.o. rozpoczyna się wraz z podjęciem przez Wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki – pamiętasz już zapewne, że taka uchwała musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego.

Poza uchwałą o rozwiązaniu spółki sporządzana jest również uchwała w przedmiocie powołania likwidatora lub likwidatorów spółki, która jednocześnie określa sposób reprezentacji.

Po otwarciu likwidacji (która następuje wraz z podjęciem wyżej wskazanej uchwały) konieczne jest jej zgłoszenie do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Dokonanie zgłoszenia należy do obowiązków likwidatorów.

Jeśli jesteś likwidatorem, na etapie otwarcia likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, musisz przygotować następujące formularze oraz dokumenty:

Krajowy Rejestr Sądowy:
a) Formularz KRS-Z61 – formularz zmiana wpisu w KRS
b) Formularz KRS-ZR – formularz wskazujący dane likwidatorów oraz sposób reprezentacji
c) Formularz KRS-ZK – formularz dotyczący zgłoszenia zmian w zakresie członków zarządu
d) Formularz KRS-ZL – formularz składany w KRS, gdy w spółce ustanowiony był prokurent
e) Protokół sporządzony w formie aktu notarialnego – obejmujący uchwałę o rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji, uchwałę o powołaniu likwidatora lub likwidatorów i sposobie reprezentacji
f) Bilans otwarcia likwidacji
g) Oświadczenia likwidatorów – w których wyrażają zgodę na powołanie i pełnienie przedmiotowej funkcji
h) Dowód uiszczenia opłat – aby uzyskać informacje na temat opłat zachęcam Cię do zapoznania się z wpisem LINK

Monitor Sądowy i Gospodarczy:
a) Formularz MSIG-M1 – formularz z wnioskiem o publikację ogłoszenia
b) Treść ogłoszenia – ogłoszenie powinno zawierać informacje o podjęciu uchwały o rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji oraz wzywać wierzycieli spółki do zgłaszania swoich wierzytelności w terminie 3 miesięcy od daty ogłoszenia pod wskazany adres.
c) Dowód uiszczenia opłaty za ogłoszenie – odsyłam do postu o kosztach likwidacji spółki z o.o.  LINK

Dodatkowo likwidowana spółka z o.o. przesyła do właściwego ze względu na siedzibę spółki urzędu skarbowego formularz NIP-8 (obejmujący aktualizację danych spółki – do firmy spółki dodaje się określenie „w likwidacji”).

Przedstawione powyżej informacje dotyczą spółki z o.o., która została zarejestrowana drogą tradycyjną. Jak zatem przebiega otwarcie likwidacji w spółce zarejestrowanej w trybie elektronicznym (S24)?

Spółka zarejestrowana w trybie S24 może zostać również w trybie elektronicznym rozwiązana. W takim wypadku uchwałę o rozwiązaniu spółki z o.o. składa się na wzorcu elektronicznym, który następnie musi zostać podpisany przez wszystkich wspólników bezpiecznym podpisem elektronicznym lub podpisem ePUAP.

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ania Sierpień 23, 2017 o 13:10

Pani Katarzyno,

Bardzo dobrze napisany artykuł. Same konkrety.
Zastanawiam się tylko, dlaczego wskazała Pani formularz KRS – ZK (zmiana w zakresie członków Zarządu) jako konieczny do złożenia przy zgłaszaniu do KRS otwarcia likwidacji.

Czy jest to formularz wskazany jako ewentualny, jeśli zmiany w tym zakresie się pojawią?

Pozdrawiam serdecznie
Ania

Odpowiedz

Michał Wrzesień 5, 2017 o 15:01

Dzień dobry,

jaka jest podstawa prawna twierdzenia, że do wniosku o likwidacji sp. z o.o. należy również dołączyć bilans otwarcia spółki? Wniosek składa się w terminie 7 dni, a bilans otwarcia likwidacji powinien być udostępniony do zatwierdzenia co najmniej 15 dni przed.

Pozdrawiam,

Odpowiedz

Magda Luty 13, 2018 o 15:02

Dzień dobry, kiedy należy złożyć wniosek z ogłoszeniem w Monitorze? Czy składamy go razem z zgłoszeniem likwidacji spółki?

Odpowiedz

Maria Marzec 29, 2018 o 11:56

Bardzo fajny i przydatny artykuł, brakuje jednak terminów, ile czasu mamy od sporządzenia sprawozdania na dzień przed otwarciem likwidacji do jego zatwierdzenia przez likwidatora, ile czasu mamy aby uchwałę wraz ze sprawozdaniem przesłać do KRS. Brakuje też podstaw prawnych.

Odpowiedz

mariusz Lipiec 8, 2018 o 19:31

Szanowna Pani Mecenas
Czy jeśli uchwała o likwidacji została podjęta ponad rok czasu i nie została zgłoszona do KRS, to czy można ją teraz zgłosić, czy należy ponowną uchwałe o likwidacji zawrzeć. Czy sąd jeśli zgłosi się taką uchwałe do KRS może wymierzyć jakąś karę spółce.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis: