Likwidacja spółki z o.o. w pytaniach i odpowiedziach część I

Do wprowadzenia nowej serii wpisów na blogu zainspirowali (i jednocześnie zachęcili) mnie Klienci naszej Kancelarii 🙂 .

Często zdarza się, że dostaję maile, czy też odbieram telefony, w których Klienci zadają pytania dotyczące likwidacji spółki z o.o., na które jestem w stanie odpowiedzieć szybko i zwięźle, w kilku zdaniach. Są to bardzo często ciekawe zagadnienia, niewynikające wprost z przepisów ksh.

Pomyślałam, że wprowadzę na blogu osobną kategorię wpisów – Likwidacja spółki z o.o. w pytaniach i odpowiedziach – w której znajdziesz zwięzłe odpowiedzi na pytania oraz wątpliwości Klientów naszej Kancelarii.

Jeśli spotkałeś się z ciekawym zagadnieniem dotyczącym likwidacji spółki z o.o. lub masz wątpliwości w jakiejś materii dotyczącej likwidacji – zachęcam Cię do kontaktu mailowego: k.kulig@kkadwokaci.eu. Wybiorę najciekawsze zagadnienia i wkrótce opublikuję odpowiedzi na blogu, w ramach niniejszej serii wpisów.

question-mark-1019983_1280

Pytanie: Czy w spółce z o.o. konieczne jest powołanie co najmniej dwóch likwidatorów?

Odpowiedź:  Art. 276 ksh mówi o likwidatorach w liczbie mnogiej, co mogłoby sugerować, że w każdym wypadku likwidacji spółki z o.o. należałoby ustanawiać co najmniej dwóch likwidatorów. Wskazać jednak należy, iż przepisy kodeksu spółek handlowych dopuszczają możliwość powołania zarządu jednoosobowego. Jak zapewne wiesz,  przepisy dotyczące zarządu w sp. z o.o. stosuje się również do likwidatorów, wobec czego nie ma żadnych przeszkód żeby  funkcję likwidatora pełniła jedna osoba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *