Otwarcie likwidacji spółki z o.o. – jakie dokumenty należy złożyć do KRSu?

Proces likwidacji spółki z o.o. rozpoczyna się wraz z podjęciem przez Wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki – pamiętasz już zapewne, że taka uchwała musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego.

Poza uchwałą o rozwiązaniu spółki sporządzana jest również uchwała w przedmiocie powołania likwidatora lub likwidatorów spółki, która jednocześnie określa sposób reprezentacji.

Po otwarciu likwidacji (która następuje wraz z podjęciem wyżej wskazanej uchwały) konieczne jest jej zgłoszenie do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Dokonanie zgłoszenia należy do obowiązków likwidatorów.

Jeśli jesteś likwidatorem, na etapie otwarcia likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, musisz przygotować następujące formularze oraz dokumenty:

Krajowy Rejestr Sądowy:
a) Formularz KRS-Z61 – formularz zmiana wpisu w KRS
b) Formularz KRS-ZR – formularz wskazujący dane likwidatorów oraz sposób reprezentacji
c) Formularz KRS-ZK – formularz dotyczący zgłoszenia zmian w zakresie członków zarządu
d) Formularz KRS-ZL – formularz składany w KRS, gdy w spółce ustanowiony był prokurent
e) Protokół sporządzony w formie aktu notarialnego – obejmujący uchwałę o rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji, uchwałę o powołaniu likwidatora lub likwidatorów i sposobie reprezentacji
f) Bilans otwarcia likwidacji
g) Oświadczenia likwidatorów – w których wyrażają zgodę na powołanie i pełnienie przedmiotowej funkcji
h) Dowód uiszczenia opłat – aby uzyskać informacje na temat opłat zachęcam Cię do zapoznania się z wpisem LINK

Monitor Sądowy i Gospodarczy:
a) Formularz MSIG-M1 – formularz z wnioskiem o publikację ogłoszenia
b) Treść ogłoszenia – ogłoszenie powinno zawierać informacje o podjęciu uchwały o rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji oraz wzywać wierzycieli spółki do zgłaszania swoich wierzytelności w terminie 3 miesięcy od daty ogłoszenia pod wskazany adres.
c) Dowód uiszczenia opłaty za ogłoszenie – odsyłam do postu o kosztach likwidacji spółki z o.o.  LINK

Dodatkowo likwidowana spółka z o.o. przesyła do właściwego ze względu na siedzibę spółki urzędu skarbowego formularz NIP-8 (obejmujący aktualizację danych spółki – do firmy spółki dodaje się określenie „w likwidacji”).

Przedstawione powyżej informacje dotyczą spółki z o.o., która została zarejestrowana drogą tradycyjną. Jak zatem przebiega otwarcie likwidacji w spółce zarejestrowanej w trybie elektronicznym (S24)?

Spółka zarejestrowana w trybie S24 może zostać również w trybie elektronicznym rozwiązana. W takim wypadku uchwałę o rozwiązaniu spółki z o.o. składa się na wzorcu elektronicznym, który następnie musi zostać podpisany przez wszystkich wspólników bezpiecznym podpisem elektronicznym lub podpisem ePUAP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *